اخبار

1398/04/25
بخشی از پنجمین بند از سیاست­های کلی پدافند غیرعامل، ابلاغی مقام معظم­ رهبری، بر موضوع تهیه­ ی طرح جامع پدافند غیرعامل در واکنش به تهدید تسلیحات شیمیایی تأکید دارد. منطق این فرامین و تأکیدات را می­ توان در 3 ویژگی "واقعی بودن"، "عینی­ بودن" و "تأثیرگذاری" این نوع از تهدیدات، دانست.


از جمله تأکیدات فرماندهی معظم کل قوا، خطاب به مسئولین، ایجاد و ارتقای توان و آمادگی حداکثری کشور، در برابر تهدیدات شیمیایی است. علاوه بر این، بخشی از پنجمین بند از سیاست­های کلی پدافند غیرعامل، ابلاغی معظم ­له نیز، بر موضوع تهیه­ی طرح جامع پدافند غیرعامل در واکنش به تهدید تسلیحات شیمیایی تأکید دارد. منطق این فرامین و تأکیدات را می­توان در 3 ویژگی "واقعی بودن"، "عینی ­بودن" و "تأثیرگذاری" این نوع از تهدیدات، دانست.
در بین تهدیدات نامتعارف، «تهدید شیمیایی» ملموس­ترین تهدیدی است که مردم ایران بارها به دلیل استفاده ­ی دشمن از تسلیحات شیمیایی در زمان جنگ آن را تجربه و بابت آن آسیب­ دیده ­اند. از دلایل کاربرد سلاح­های شیمیایی در جنگ، تأثیر سریع آن، بر سلامت جسمی و روانی سربازان است. عدم واکنش مناسب و به موقع، موجب مرگ، آسیب دائمی یا ناتوانی موقت خواهد شد. اما از منظر پدافند شیمیایی، حوزه­ی تهدیدات شیمیایی فراتر از حوزه­ی تسلیحات شیمیایی و جنگ است. از منظر پدافند شیمیایی، هر ماده­ی شیمیایی پرخطر، بسته به شرایط و وضعیتی که در آن قرار دارد، یا از آن اثر می­پذیرد، ممکن است، ایجاد خطر و آسیب نماید. بعنوان مثال مخازن برخی کارخانه­ های صنعتی یا تانکرهای حامل مواد شیمیایی سمی، آتشگیر یا منفجره، در فشار و دمای بالا یا در صورت تحریک منجر به نشت، می­تواند عامل تهدید و آسیب شیمیایی به سرمایه­ های ملی و انسانی باشد.بنا به اهمیت توجه به پدافند شیمیایی، آموزش و پژوهش در این حیطه می تواند باعث توانمندتر شدن کشور در جلوگیری از بروز و کنترل مناسبتر حوادث شیمیایی گردد. به همین دلیل همایش حاضر با هدف شناساندن بیشتر مفاهیم و حیطه های فعالیت پدافند شیمیایی به محققین و پژوهشگران کشور برگزار می شود. 


1398/04/25
اخذ مجوز و ثبت همایش در ئایگاه استنادی جهان اسلام (ISC)


در راستای ارتقاء سطح کیفی همایش اقدامات لازم جهت ثبت همایش در پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) صورت گرفته و نهایتا در مورخه 24 تیرماه اولین همایش ملی پدافند شیمیایی کشور با کد اختصاصی 70457-98190 به ثبت رسید. 


1398/04/23
سایت اولین همایش پدافند غیر عامل کشور با اهتمام برگزار کنندگان همایش راه اندازی شد.


سایت اولین همایش پدافند غیر عامل کشور با اهتمام برگزار کنندگان همایش راه اندازی شد. به گفته دبیر همایش به زودی سامانه ثبت نام و دریافت مقالات نیز راه اندازی شده و در خدمت پژوهشگران عزیز قرار خواهد گرفت.
 

صفحه اولصفحه قبل567صفحه بعدصفحه آخر