اخبار

1398/04/25
بخشی از پنجمین بند از سیاست­های کلی پدافند غیرعامل، ابلاغی مقام معظم­ رهبری، بر موضوع تهیه­ ی طرح جامع پدافند غیرعامل در واکنش به تهدید تسلیحات شیمیایی تأکید دارد. منطق این فرامین و تأکیدات را می­ توان در 3 ویژگی "واقعی بودن"، "عینی­ بودن" و "تأثیرگذاری" این نوع از تهدیدات، دانست.


از جمله تأکیدات فرماندهی معظم کل قوا، خطاب به مسئولین، ایجاد و ارتقای توان و آمادگی حداکثری کشور، در برابر تهدیدات شیمیایی است. علاوه بر این، بخشی از پنجمین بند از سیاست­های کلی پدافند غیرعامل، ابلاغی معظم ­له نیز، بر موضوع تهیه­ی طرح جامع پدافند غیرعامل در واکنش به تهدید تسلیحات شیمیایی تأکید دارد. منطق این فرامین و تأکیدات را می­توان در 3 ویژگی "واقعی بودن"، "عینی ­بودن" و "تأثیرگذاری" این نوع از تهدیدات، دانست.
در بین تهدیدات نامتعارف، «تهدید شیمیایی» ملموس­ترین تهدیدی است که مردم ایران بارها به دلیل استفاده ­ی دشمن از تسلیحات شیمیایی در زمان جنگ آن را تجربه و بابت آن آسیب­ دیده ­اند. از دلایل کاربرد سلاح­های شیمیایی در جنگ، تأثیر سریع آن، بر سلامت جسمی و روانی سربازان است. عدم واکنش مناسب و به موقع، موجب مرگ، آسیب دائمی یا ناتوانی موقت خواهد شد. اما از منظر پدافند شیمیایی، حوزه­ی تهدیدات شیمیایی فراتر از حوزه­ی تسلیحات شیمیایی و جنگ است. از منظر پدافند شیمیایی، هر ماده­ی شیمیایی پرخطر، بسته به شرایط و وضعیتی که در آن قرار دارد، یا از آن اثر می­پذیرد، ممکن است، ایجاد خطر و آسیب نماید. بعنوان مثال مخازن برخی کارخانه­ های صنعتی یا تانکرهای حامل مواد شیمیایی سمی، آتشگیر یا منفجره، در فشار و دمای بالا یا در صورت تحریک منجر به نشت، می­تواند عامل تهدید و آسیب شیمیایی به سرمایه­ های ملی و انسانی باشد.بنا به اهمیت توجه به پدافند شیمیایی، آموزش و پژوهش در این حیطه می تواند باعث توانمندتر شدن کشور در جلوگیری از بروز و کنترل مناسبتر حوادث شیمیایی گردد. به همین دلیل همایش حاضر با هدف شناساندن بیشتر مفاهیم و حیطه های فعالیت پدافند شیمیایی به محققین و پژوهشگران کشور برگزار می شود. 


نظرات کاربران
تاييديه : تشخيص عامل غير انساني
توجه : نظر شما پس از تایید مدیر سایت در سایت نمایش داده می شود !